Chór Zmartwychwstanie
W 1923r. wraz z utworzeniem przez Księży Zmartwychwstańców nowej parafii na Wildzie rozpoczął swoją działalność pod opieką założyciela i pierwszego dyrygenta Ks.Władysława Zapały chór parafialny. 20 maja 1923 r., tj. w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, zespół po raz pierwszy uświetnił swoim śpiewem Mszę św. - sumę. Również w maju 1923 r. na zebraniu konstytucyjnym przyjęto oficjalną nazwę Chór Zmartwychwstanie Poznań - Wilda. We wrześniu tego samego roku chór otrzymał sztandar. Od tego momentu stał się on trwałym uczestnikiem życia parafii.
Z Chórem współpracowali wielcy dyrygenci nie tylko znani w środowisku poznańskim: Zygmunt Latoszewski, Marian Sobieski, Franciszek Woszek, Marian Mikołajewski, Teodor Sobieski, Zygmunt Mahlik, Marian Nagórski.
W 1964r stanął przy pulpicie dyrygenckim Ks. Bogusław Borzyszkowski, który do 1993r. z wielkim zapałem, oddaniem i umiłowaniem kierował zespołem. W tych latach współpracowali z Ks. Bogusławem Borzyszkowskim między innymi p. Andrzej Niedziałkowski, jako dyrygent wspomagający i p. Krzysztof Wilkus, jako organista i akompaniator. Współpraca z p. Krzysztofem rozwinęła się na dalsze lata (do roku 2014r.)
Od 1993 roku Chór Zmartwychwstanie przejęła p. Beata Szmyt-Nowak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu i prowadzi go do dzisiaj.
W roku 2014 „ w duchu wdzięczności za wierną służbę archidiecezji poznańskiej” oraz za troskę o muzykę kościelną, a zwłaszcza 20-letnie kierowanie działalnością Parafialnego Chóru „Zmartwychwstanie” p. Beata otrzymała z rąk abp. Stanisława Gądeckiego medal Optime Merito Archidioecesis ( za znaczące zasługi dla archidiecezji poznańskiej).
Dalsza współpraca z organistami to; od 1990r. z p. Waldemar Gawiejnowicz i od roku 2008 p. Tomasz Walenciak, który z oddaniem współpracuje z zespołem jako akompaniator.
Chór Zmartwychwstanie występował w licznych kościołach w Polsce, m.in. w Gdańsku, Warszawie , Częstochowie, Krakowie i wielu innych miastach.
Zyskał uznanie zarówno słuchaczy amatorów jak i muzyków. Owocem tego stały się zaproszenia zespołu na liczne uroczystości w całej Polsce ( m.in. z okazji 100-ej rocznicy śmierci Hieronima Kajsiewicza, współzałożyciela Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców, liczne uroczystości kościelne organizowane w Katedrze Poznańskiej, a także uczestnictwo w uroczystych Mszach św. organizowanych z okazji rocznic państwowych i świąt miejskich.
Szczególną dumą zespołu są słowa uznania wypowiedziane przez Kardynała Karola Wojtyłę i Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W 1980 roku zespół występował w Austrii na Kalenbergu i w kościele Polonii na Rennwegu, we Włoszech w Rzymie i w sanktuarium Maryjnym na Mentorelli.
Chór kilkakrotnie koncertował w Berlinie a także w parafiach księży Zmartwychwstańców w Bawarii i Austrii.
Chór ma w repertuarze utwory religijne kompozytorów polskich i zagranicznych, m.in. Giovanniego Pierluigi da Palestrina, Orlanda di Lasso, Bartłomieja Pękiela, Stanisława Moniuszki, Chlądowskiego, Józefa Haydna, Franciszka Schuberta, Wacława z Szamotuł, Mikołaja Gomółki, Grzegorza Feliksa Nowowiejskiego, Bolesława Poradowskiego, Jerzego Fryderyka Haendla, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Charlesa Gounada, Giuseppe Werdiego i innych.
Jednym z największych osiągnięć zespołu było wykonanie w Poznaniu z okazji 100-lecia istnienia i pracy księży Zmartwychwstańców na ziemiach polskich oratorium Józefa Haydna „Stworzenie Świata” z udziałem solistów Akademii Muzycznej w Poznaniu i orkiestry im. Karola Kurpińskiego pod dyrekcją ks. Bogusława Borzyszkowaskiego.
A także innych form wokalno-instrumentalnych związanych z Jubileuszami Chóru :
• 70-lecia w 1994r. - Vespere Solennes de confessore - W. A. Mozarta
• 75- lecie w 1999r. - Msza G-dur - F. Schuberta
• 80-lecia w 2004r. - Kantata 131 - J. S. Bacha
• 85-lecie w 2009r. - Missa brevis C-dur - W.A. Mozarta
• 90-lecie w 20014r.
Jako członkowie chóru tworzymy wspólnotę, lubimy się, szanujemy, a więzy, które nas łączą, pomagają nam żyć i pokonywać trudy niełatwego przecież życia codziennego.
Wszystkich którzy chcieliby należeć do naszej śpiewaczej rodziny, zapraszamy na próby, które odbywają się w poniedziałki i piątki o godz. 19:00.
Obecnie rozpoczynamy przygotowania do obchodów 100-lecia istnienia Chóru, które zakończą się koncertem jubileuszowym. Zwracamy się z uprzejmą prośbą do parafian i sympatyków o wsparcie na potrzeby związane z obchodami roku jubileuszowego Chóru Zmartwychwstanie. Mamy nadzieję, że wspólnie z państwem będziemy mogli przeżyć ten rok uroczyście i na chwałę Pana.
Dziękujemy i zapraszamy na wspólne Msze św. i koncerty
Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Poznaniu
ul. Dąbrówki 4/7 61-501 Poznań
Konto Chóru Zmartwychwstanie: 12 1020 4027 0000 1302 1796 7377